Харків

kharkiv logo

Після Києва — столиці України — Харків друге за величиною місто на Україні. З населенням 1,6 мільйона, Харків є основним промисловим, культурним і освітнім центром України.

Заснований у 1656 р. як фортеця, що захищає Москву від татар, місто виросло у торговельний і культурний центр, і в 1765 р. стало адміністративним центром України. З початком розробки багатих мінеральних ресурсів регіону наприкінці XIX ст., Харків став промисловим і транспортним центром.

У період Першої світової війни Харків став місцем важких боїв, спочатку між німецькими і російськими військами, а потім (1917-20) між опозиційними силами Російської революції. Місто було столицею Радянської України з 1920 по 1934 р., коли столиця була перенесена в Київ. У період Другої світової війни Харків був окупований (1941-43) німецькими військами і зазнав сильної шкоди.

Сьогодні промисловість Харкова містить у собі основні галузі, які виробляють сільськогосподарське і гірське обладнання, електричне і залізничне оснащення, хімікати, механічні верстати і бакалійні товари. У Харкові 23 вузи.

Крім того, це основний центр реабілітації жертв Чорнобильської катастрофи. Що стосується культури, у Харкові багато театрів, музеїв, церков і соборів, парків і садів.

У 1781 р. Харків затвердив свою нинішню, емблему. Ріг достатку символізує багатство Харківської області і родючість її землі.

Чому Харків?

За рівнем освіти і науки Харківські виші й наукові установи є одними з найкращих у країні (а подеколи і Східної Європи), часто конкурують зі столичними. Низка харківських освітніх і наукових установ веде свій початок з дореволюційних часів, інші — з часу, коли Харків був столицею УРСР, а деякі засновані, реорганізовані чи відновлені після Другої Світової війни. Внаслідок різних реформ Харків мав станом на 1979 рік 21 ВНЗ з понад 130 000 студентів.

Найвідоміший заклад міста — Харківський національний університет імені В. Каразіна. Після Львівського, найстаріший університет України. Згідно з рейтингом провідних університетів світу «Webometrics» 2019 року, Харківський університет займав третю позицію серед університетів України та 2245 місце у світі. З університетом пов'язані навчання та діяльність щонайменш двох нобелівських лауреатів, фізика Лева Ландау та біолога Іллі Мечникова. Серед відомих науковців та освітян, що народилися, вчилися або працювали в місті, багато видатних постатей: Василь Данилевський, Саймон Кузнець, Віктор Кирпичов, Юрій Кнорозов, Іван Обреїмов, Леонард Гіршман, Григорій Сковорода, Олександр Потебня, Лев Синицький, Дмитро Багалій, Григорій Ганзбург, Юрій Шевельов, Марин Дринов, Микола Костомаров, Христина Алчевська, Олексій Бекетов тощо.

Серед вищих шкіл Харкова найважливіші: Харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва, Харківський політехнічний інститут, Харківський національний економічний університет, Харківський державний медичний університет, Національна юридична академія ім. Я. Мудрого, Харківська державна академія культури, Національний фармацевтичний університет, Національний аерокосмічний університет, Харківський національний університет мистецтв ім. І. П. Котляревського тощо. У місті діє також ряд інженерно-економічних ВНЗ: Українська державна академія залізничного транспорту, Харківський національний університет будівництва й архітектури, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Зооветеринарна академія, Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова.

За станом на початок 2020 року у Харкові працюють 59 вишів та один відокремлений підрозділ, 19 вишів мають статус національних. У вишах міста навчається 154,8 тис. студентів. За видатками на вищу освіту з держбюджету Харківська область посідає друге місце серед регіонів країни після Києва — вони складають 2,1 млрд гривень (Київ — 4,8 млрд гривень).

Від початку 1930-х pоків, а особливо після війни, посилена русифікація усіх ступенів освіти у Харкові, як також інших культурно-освітніх установ.

З 1918 і до 1963 року працювала державна консерваторія. Зараз у місті є астрономічна обсерваторія, математичне товариство та обласний державний архів. У 2019/2020 учбовому році у Харкові працюють 207 комунальних і приватних шкіл, в яких навчаються понад 131 тис. дітей. Діють 38 середніх спеціалізованих освітніх закладів і 40 професійно-технічних шкіл; понад 50 науково-дослідних інститутів при вищих навчальних закладах або у відомстві міністерств (зокрема, ще 1920 року був заснований Харківський науково-дослідний інститут медичної радіології, що займався вирішенням питань радіології та онкології). У Харкові діє Північно-Східний науковий центр Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України, працюють науково-дослідні інститути НАН України — Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут», Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б. І. Вєркіна, Інститут радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова, Радіоастрономічний інститут, Інститут іоносфери НАН України та МОН України, Науково-технологічний комплекс «Інститут монокристалів», Інститут сцинтиляційних матеріалів, Інститут проблем машинобудування ім. А.М.Підгорного, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини. Станом на кінець 2018 року у Харківській області виконанням наукових досліджень та розробок займалася 141 наукова організація.

Інформація про міста
Одеса

Одеса є портовим містом на Чорному морі в південній частині України.

Львів

Тут було вперше у світі виготовлено вакцину проти висипного тифу.

Київ

Це місто - столиця України, що розташоване на річці Дніпро.

Полтава

Популярне для туризму місто Україні.